Tema på yogaklasser – en ny serie för dig som är YOGALÄRARE!

Hej!

Det var länge sen jag skrev blogginlägg som specifikt riktas till yogalärare. För flera år sen var jag skribent och bloggare samt hade frågayogalärare-spalten på tidningen Yoga World, och skrev artiklar samt fotade regelbundet i syfte att inspirera andra yogalärare och eventuellt bidra till att utbilda. Jag har saknat den rollen, kan jag säga!

Så här kommer en ny serie som du kommer att kunna ta del av och få förhoppningsvis inspiration av i ditt yrke som yogalärare!

Det handlar om att tematisera dina yogaklasser, något som inte finns i alla traditioner men som jag själv, som är Viryayogalärare har lärt mig att göra och finner väldigt användbart i alla yogaklasser.

Jag funderar varje helg på ett veckotema som jag kan bygger mina klasser kring och koppla tillbaka till under klassernas gång för att yoga inte bara ska vara positioner och rörelser men även ett tillfälle för reflektion och bearbetning för de som vill.

Med start idag får du ta del av några av de teman som jag själv använder nu för mina veckoklasser.

Var så god! Följ mig gärna på Instagram @livias_yoga och @livias_yogastudio för mer yogatips!

TEMA 1: Att komma tillbaka till kroppen efter sommarpaus

Bakgrund:

Sommaren lider mot sitt slut och vi startar igen med jobb och skola. Tillbaka till rutiner och bland annat även med träning och yoga. Vare sig du har praktiserat lite yoga under sommaren eller inte alls, kan det kännas lite främmande att starta om.

Frågor att reflektera på under klassen

*Hur kan jag hitta tillbaka till kroppen utan orimliga krav?

*Hur kan jag möta kroppen där den är idag?

*Hur kan jag öva mig på vänlighet och acceptans när kroppen inte är med helt?

Ledord för klassen

_Mjukhet

_Vänlighet

_Acceptans

_Anpassning